Co pić na treningu

 

Ciało ludzkie w ponad 75% składa się z wody. Zależna jest od niej każda komórka, każdy organ i tkanka. Woda usuwa z organizmu toksyny i dzięki niej nasze ciało prawidłowo funkcjonuje.
Podczas treningu potrzebujemy więcej płynów niż zwykle. Pocąc się tracimy wodę i składniki mineralne (magnez, potas, wapń, sód), ale gdyby nie ten proces doszłoby do przegrzania. Ludzki organizm nie potrafi zmagazynować większych ilości płynów na zapas, dlatego podczas wysiłku należy je uzupełniać. Nawet lekkie odwodnienie ma wpływ na zaburzenie funkcjonowania organizmu. Zaczynamy odczuwać pragnienie przy utracie ok 2% płynów, a już 1,5% odwonienie powoduje spadek formy i nastroju. Później pojawia się ciągłe uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, skurcze mięśni, przesuszona skóra, zaparcia, gorączka, zaburzona praca nerek...
Odpowiednie nawodnienie pobudza krążenie krwi oraz przyspiesza akcję serca, które w ten sposób wkłada mniej pracy w utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.

Co pić podczas treningu?

 

Woda

Pierwszy, podstawowy i najzdrowszy płyn dla człowieka to woda. Najlepiej wybrać wodę niegazowaną, mineralną. Średniozmineralizowana woda – z poziomem minerałów od 500 do 1500 mg/l nawodni nasz organizm i pomoże uzupełnić w składniki mineralne: wapń, magnez, siarczany i wodorowęglany.

Woda źródlana jest dobra na co dzień, jednak uboga w składniki mineralne, nie sprawdzi się na treningu. Woda gazowana może powodować wzdęcia i dyskomfort podczas wykonywania ćwiczeń.

 

Podczas długich i intensywnych treningów sama woda nie wystarczy. Dobrze wspomóc się napojem izotonicznym. W skład izotonika wchodzi, podobna do składu krwi człowieka, ilość wody i substancji odżywczych. Napoje izotoniczne zawierają odpowiedzialny za gospodarkę wodną sód oraz węglowodany, które pomogą uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach.

 

O nawodnienie należy zadbać jeszcze przed treningiem. Badania dowodzą, że warto ok. 2 godziny wcześniej wypić 2-3 szklanki płynów, a w trakcie ćwiczeń wypijać ok 1 szklanki co 15 - 20 min. Musimy uzupełnić straty wody również po treningu, należy więc dostarczyć kolejne min. 2 szklanki płynu. Istotna jest też temperatura picia- ok. 15 stopni Celsjusza. Zbyt niska może powodować infekcję, a zbyt wysoka sprawi, że płyn będzie gorzej przyswajany. Popijać należy małymi łykami, ponieważ wypicie zbyt dużej ilości wody czy izotnika jednorazowo spowoduje, że nasz organizm szybko się go pozbędzie.

 

Czego unikać?

Soków i napojów gazowanych. Dlaczego?

Soków, bo zawierają dużą ilość cukrów, przede wszystkim fruktozy, która może podrażniać jelita i zaburzać pracę układu trawiennego.

Napojów gazowanych, bo duża zawartość dwutlenku węgla powoduje wzdęcia i odbijanie się, a dodatkowo bąbelki hamują uczucie pragnienia.

 

Pijmy na zdrowie! 
Zobacz również

Dieta na urlopie

Lato. Słońce. Piękne opalone ciało... I dylemat: wysłać dietę na urlop, czy zabrać ze sobą? Znajdziesz tu kilka skutecznych porad, jak wrócić z wakacji bez nadprogramowych kilogramów.

Pilates

Pilates kojarzy Ci tylko się z leżeniem na macie? Zobacz, jakie efekty możesz uzyskać.

Postanowienie czy cel?

Zobacz, jak zwykłe marzenie zamienić w cel. I jak go osiągnąć!

Tłuszcz na brzuchu

Poznaj mity o spalaniu nadmiaru tłuszczu z brzucha. Zobacz na co szkoda czasu i często pieniędzy, a co naprawdę przynosi pozytywny efekt.