Postanowienie czy cel?

     Minął już jakiś czas od Nowego Roku, więc uważam, że to dobry czas na pierwsze podsumowanie Noworocznych Postanowień...
I co?
Wszystko idzie zgodnie z planem?
Nie?! Oj. Pocieszenie: nie jesteś w tym sam/a.
Pewna „mądrość” mówi, że nie warto spełniać noworocznych postanowień, bo nie będziesz miał co postanowić za rok. OK. Wybór jest Twój. Jeśli jednak wybierzesz dobrą drogę do spełnienia celu, to trochę Ci w tym pomogę.
Przyjrzyjmy się zatem samemu postanowieniu:

„Schudnę/ przytyję” ile, kiedy, do kiedy, dlaczego i po co?

„Będę chodził/a na siłownię/fitness”- moje ulubione- regularnie- 2x w roku :)

 

     Przedstawię Ci metodę skutecznego planowania. Metoda ta składa się z 5 kroków. Wykorzystywana jest w biznesie, w zarządzaniu projektami, zadziała też w kwestii dbania o siebie.  Metoda ta mówi, że Twój cel powinien być SMARTny (mądry), czyli:

  1. S- skonkretyzowany,
  2. M-mierzalny,
  3. A- ambitny,
  4. R- realny,
  5. T- terminowy- określony w czasie.

Proste? Pewnie. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie układania własnego celu treningowego:


1. Skonkretyzuj, określ dokładnie, co chcesz osiągnąć.

Pani X chciałaby wyjść na fitness 1 raz w tygodniu i mieć jędrną pupę, a Pan Y chce robić mocny siłowy trening 5 razy w tygodniu i mieć szersze plecy. Każdy z nich chce się trochę poruszać , poprawić kondycję i mieć ładniejszą sylwetkę, a jednak szczegóły troszkę się różnią. Wyznacz swój cel i idź do niego prosto.


2. Mierzalny- w kilogramach, centymetrach, powtórzeniach, obciążeniach…

Postawiony cel: „schudnę” jest taki? Trochę tak, ale jak zmierzysz, czy Ci się udało?

Określ więc, że schudniesz x kg/cm/ zamienisz ubrania na 2 rozmiary mniejsze  podniesiesz 20 kg więcej na płaskiej/ będziesz biegać przez godzinę. Cel musi być mierzalny w konkretnych jednostkach. Tylko wtedy możesz sprawdzić postępy, korygować plan. Zbyt trudne? Wróć do pkt.1


3. Ambitny- i bez nadmiernego rozwodzenia się nad tym stwierdzeniem. Schudnę 3 kilo, a nie 3 gramy. I już.


4. Realny- tak, tak. 3 kilo, a nie 30! OK, w długoterminowym planowaniu może być 30, ale nie w miesiąc. Nie znasz swoich realiów? Wyznacz sobie mniejszy cel na początek. Jego osiągnięcie zmotywuje Cię do pójścia dalej. Poznasz swoje ciało i możliwości. Łatwiej będzie Ci wyznaczyć kolejny J


5. Terminowy- określony w czasie. Presja czasu, upływające dni, tygodnie mogą działać motywująco. Warunkiem jest, żeby czas nie był zbyt odległy, bo zdążysz zapomnieć, co postanowiłeś. Jeżeli cel jest duży, podziel go na kilka etapów i każdy określ  czasowo. Zaznacz daty w kalendarzu. Sukces gwarantowany!

 


      Przykład SMARTnego celu:

  1. Schudnę 3 kg w miesiąc. Idę na wesele koleżanki i chcę ubrać tą obcisłą sukienkę, czuć się i wyglądać w niej dobrze.
  2. Chcę być silniejszy. Wycisnę na płaskiej połowę masy swojego ciała minimum 12 razy. Daje sobie na to 2 miesiące.
  3. Chcę przebiec półmaraton. Nigdy nie biegałem, więc zacznę już. Przebiegnę te 21 195 km w czasie poniżej 3 godz. Pobiegnę za rok.

     Jak widzisz, każdy ma swój cel. Twój, dobrze zdefiniowany, jest w 100% możliwy do osiągnięcia!
Jeśli jednak sam nie umiesz/ nie chcesz określić swojego celu zwróć się do trenera- z pewnością Ci pomoże określić i osiągnąć!
POWODZENIA! 
Zobacz również

Co pić na treningu

Ciało ludzkie w ponad 75% składa się z wody. Zależna jest od niej każda komórka, każdy organ i tkanka.Podczas treningu potrzebujemy więcej niż zwykle płynów. Co, jak i kiedy pić przeczytasz w tym artykule.

Dieta na urlopie

Lato. Słońce. Piękne opalone ciało... I dylemat: wysłać dietę na urlop, czy zabrać ze sobą? Znajdziesz tu kilka skutecznych porad, jak wrócić z wakacji bez nadprogramowych kilogramów.

Pilates

Pilates kojarzy Ci tylko się z leżeniem na macie? Zobacz, jakie efekty możesz uzyskać.

Tłuszcz na brzuchu

Poznaj mity o spalaniu nadmiaru tłuszczu z brzucha. Zobacz na co szkoda czasu i często pieniędzy, a co naprawdę przynosi pozytywny efekt.