Zasady dobrego treningu

Zasada nr 1 – nie ma najlepszego planu treningowego! Po tygodniu ćwiczeń wg planu Marka Olejniczaka nie będziesz wyglądał tak jak on. On trenuje od wielu lat i wg różnych planów. Zmieniaj swój trening co 6-8 tygodni. Po tym czasie mięśnie przyzwyczają się i efekty będą mniejsze.

 

Obciążenia. Pierwszą serię rozgrzewkową zrób bez obciążeń lub z minimalnym. Na kolejne serie wybieraj takie obciążenie, z którym będziesz w stanie zrobić poprawnie 12 powtórzeń, na kolejnym treningu zrób więcej. Jak zrobisz poprawnie 15 - zwiększ obciążenie.

 

Powtórzenie. To jedno wykonanie ćwiczenia, np. ćwicząc biceps ze sztangielkiem, jedno powtórzenie to uniesienie i opuszczenie sztangielka.

 

Seria. To ilość powtórzeń wykonanych po sobie. Jako początkujący rób jedną serię rozgrzewkową i po 3 serie
z obciążeniem właściwym.

 

Odpoczynek. Odpoczywaj między seriami, żeby mięśnie odzyskały siłę i mogły wykonać kolejną serię. Odpoczynek powinien trwać 30-90 sekund.

 

Ruch. W każdym momencie pojedyńczego powtórzenia kontroluj ciężar. Ruch wykonuj płynnie. Kulturyści trenują wg zasady 2 sekundy ruch pozytywny (np. unoszenie sztangielka) – mocne spięcie – 2 s ruch negatywny (tu: opuszczanie sztangielka).

 

Oddychanie. Weź wdech przed uniesieniem ciężaru. Unosząc ciężar wypuszczaj powietrze, wracając do pozycji wyjściowej nabieraj. Inaczej - jak unosisz ciężar wydychasz, jak opuszczasz - wdychasz. Stosuj się do tej zasady od pierwszego treningu a wejdzie Ci to w nawyk.

 

Czas. Dobry trening powinien trwać ok. 1 godziny. Przez ten czas zdążysz się rozgrzać, zmęczyć mięśnie
i rozciągnąć je.

 

Częstość. Mięśnie do regeneracji potrzebują czasu. Na początku, trenując całe ciało na jednym treningu mogą to być 2-3 dni. I tak często powinieneś trenować. Opcja poniedziałek – środa – piątek jest najczęściej wybierana. Nie chcesz trenować w tłumie - zmień na wtorek - czwartek – sobota. 
Zobacz również

Co pić na treningu

Ciało ludzkie w ponad 75% składa się z wody. Zależna jest od niej każda komórka, każdy organ i tkanka.Podczas treningu potrzebujemy więcej niż zwykle płynów. Co, jak i kiedy pić przeczytasz w tym artykule.

Dieta na urlopie

Lato. Słońce. Piękne opalone ciało... I dylemat: wysłać dietę na urlop, czy zabrać ze sobą? Znajdziesz tu kilka skutecznych porad, jak wrócić z wakacji bez nadprogramowych kilogramów.

Pilates

Pilates kojarzy Ci tylko się z leżeniem na macie? Zobacz, jakie efekty możesz uzyskać.

Postanowienie czy cel?

Zobacz, jak zwykłe marzenie zamienić w cel. I jak go osiągnąć!